skleroterapia


Przy leczeniu żylaków w mniej zaawansowanych stanach stosuje się zabieg skleroterapii. Polega ona na zaaplikowaniu w chorej żyle odpowiedniego leku, co powoduje powstanie stanu zapalnego. Po pewnym czasie powstaje skrzeplina, która następnie ulega procesowi włóknienia i w ten oto sposób zatyka żyłę. Miejsce dotknięte zmianami chorobowymi i zatkane przez skrzeplinę po pewnym czasie obumiera i zanika ze względu na wykluczenie go z krwiobiegu. W zależności od progu bólu pacjenta proponuje się znieczulenie miejscowe lub też bez znieczulenia. Najczęściej w przypadku skleroterapii stosuje się takie substancje lecznicze jak Varicocid, Scleremo, Variglobin czy Aethoksysclerol. Wprowadzaniem preparatów za pomocą igły (iniekcja) zajmuje się lekarz w warunkach gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.

Efekty wykonania skleroterapii

Efektem wykonanego zabiegu skleroterapii jest zanikanie żył ze zmianami żylakowymi. Zaleca się przed zabiegiem zażywanie leku wzmacniającego ściany naczynek krwionośnych np. rutinoscorbin. Usunięcie owłosienia z miejsc poddawanych zabiegowi jest także koniecznością. Po skleroterapii należy spacerować codziennie, przynajmniej przez 30 minut, a także stosować opatrunki kompresyjne. Wszelkie zalecenia pozabiegowe służą temu, aby podawane leki przy skleroterapii nie dostały się do całego krwiobiegu.

 

Skleroterapię stosuje się również przy stwierdzeniu owrzodzenia żylakowego. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać wszelkie badania, w tym USG, aby w sposób możliwie jak najbardziej precyzyjny stwierdzić rozmiary przypadłości. Mogą (w skrajnych przypadkach) wystąpić powikłania pozabiegowe, do których zaliczają się zakrzepice żył głębokich (spowodowane przedostaniem leku do głównego obiegu krwi), martwica tkanek albo też wstrząs uczuleniowy. Większość jednak powikłań powstaje na skutek źle przeprowadzonego zabiegu, który odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Powodem tego może być niedostateczne rozeznanie co do faktycznego stanu chorobowego pacjenta i nieprecyzyjne aplikowanie preparatu stosowanego przy skleroterapii. Efekty uboczne są jednak bardzo rzadkim przypadkiem.

Skleroterapia piankowa

W przypadku skleroterapii piankowej leczeniu poddawane są żyły cechujące się dużymi niewydolnościami. Drobne żylaki oraz pajączki leczone są za pomocą płynów. Skleroterapię piankową wykonuje się przy wykorzystaniu USG oraz badania Dopplera (kontrast nakreślający przepływ krwi w żyłach), aby lekarz mógł precyzyjnie aplikować w żyły piankę leczniczą. Zabieg tej postaci stosuje się w przypadku poważnych schorzeń w postaci komplikacji w zastawkach żył głównych oraz w przypadku refluksu samej krwi do żył głębokich. Skleroterapia piankowa często stosowana jest w przypadku występujących pooperacyjnych żylaków nowotworowych.

Skleroterapię piankową wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w zależności od stanu chorobowego iniekcja wykonywana jest od kilku do kilkunastu powtórzeń. Zabieg ten stosuje się z dużym powodzeniem w przypadku zarówno drobnych, jak i rozległych żylaków występujących w rejonach odpiszczelowych, podkolanowych, pachwinowych oraz odstrzałkowych, a także przy niewydolności pni żylnych dolnych kończyn. Zaleca się przed zabiegiem (podobnie jak w przypadku klasycznej skleroterapii) przyjmowanie preparatów wzmacniających ścianki naczynek krwionośnych (wspomniany wcześniej rutinoscorbin), okolice ciała poddane zabiegowi powinny być pozbawione owłosienia. Po samym zabiegu należy wykonywać czynności ruchowe oraz stosować opatrunki celem uniknięcia dostania się substancji leczniczych do krwiobiegu.

Przychodnia CENTRUM NATURALNIE dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Zespół NATURALNIE tworzą:

Współpracujemy z:

Przychodnia
CENTRUM NATURALNIE

ul. Żorska 267, 44-251 Rybnik

Telefon: 32/422 10 12,

Email: centrum@naturalnie.org.pl